A ma használatos, modern gépek elődeit a nagyvárosokban kiépült csatornahálózatok és velük együtt megjelenő dugulások hívták életre. A 20. század első felében történt csak rohamos fejlődés a csatornatisztítás és duguláselhárítás vonalán. Ennek a fejlődésnek az elektromos áram és a gépek megjelenése biztosítottak lehetőséget.
Hajdan a csatornatisztítók, kizárólag kézi erővel és meglehetősen nehéz körülmények között dolgozta. A csövekbe bebújva kaparták, vágták, tuszkolták a fellépő dugulásokat. Kezdetben, botok, ásó, kapa, drót, fagolyó, bőr tömlő állt rendelkezésre. Az ipari fejlődés meghozta a várva-várt eszközöket: erősített sodronyok, szekcionált és toldható csövek, sugárcső, tömlő, szivattyúk, motorok, autók.
És most lássunk egy-két képet a hajdani duguláselhárító szakemberekről és eszközeikről. A képek a 20-30 évekből származnak Amerikából.
Korai motoros duguláselhárító gép
Felépítményes vontatmány (csatornatisztító)
Védőfelszerelés mely a csatorna rendszerekben használatos
Szekcionált duguláselhárító eszköz reklámja
Utcai gerincvezeték tisztítása géppel
Reklám kiadvány a 20-as évekből
Szerviz kocsi üresen
A fotók a: sewerhistory.org oldalról származnak.
A napjainkban már teljesen hétköznapi duguláselhárító gépek a 80-as, 90-es évektől terjedtek el. hazánkban a 90-es évektől kerültek forgalomba. Legelőször a német Rothenberger és az Amerikai Ridgid cég gépei voltak beszerezhetőek. Manapság már legalább 10 fajta eszköz kapható. Sőt magyar gyártású is van a – Zsalugép cég – duguláselhárító gépei.
Duguláselhárítás Pest megye kiemelt területein:
Biatorbágy, Budakalász, Budakeszi, Budaörs, Csomád, Dabas, Dunaharaszti, Dunakeszi, Dunavarsány, Érd, Fót, Göd, Gödöllő, Gyál, Gyömrő, Isaszeg, Leányfalu, Kerepes, Kistarcsa, Maglód, Monor, Mogyoród, Nagytarcsa, Pécel, Pilis, Pilisvörösvár, Pomáz, Solymár, Szada, Szentendre, Szigetszentmiklós, Sződ, Szigetmonostor, Telki, Törökbálint, Üllő, Üröm, Vác, Vecsés, Veresegyház, Zsámbék.